Kilka dobrych porad

Szanowni Państwo,
aby pomóc dziecku poradzić sobie z lękiem, należy samemu być spokojnym. Nie pomożemy dziecku, kiedy wewnętrznie sami czujemy niepokój i panikę. Dziecko odczuwa nasze emocje, nawet jeśli o nich nie mówimy lub udajemy, że wszystko jest w porządku. Dziecko w domu powinno czuć się bezpiecznie i widzieć, że rodzice „ogarniają” sytuację.
– Wyjaśnij, że lęk zazwyczaj działa jako pożyteczna i ochronna emocja. Ostrzega nas przed potencjalnymi zagrożeniami pomagając w utrzymaniu bezpieczeństwa. Możesz powiedzieć: „Czując umiarkowany lęk/niepokój reagujemy na pojawiające się zalecenia dotyczące koronawirusa, przestrzegamy zasad higieny.
– Upewnij się, że dziecko/nastolatek nie przecenia niebezpieczeństwa, lub nie zaniża swoich zdolności do poradzenia sobie w sytuacji zagrożenia. Skup się na zasobach: „co możesz zrobić, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko zachorowania?” – omówienie zaleceń zdrowotnych.
– Przekieruj uwagę na innych. Zastanówcie się co można by zaoferować innym w tym trudnym czasie: wsparcie młodszego rodzeństwa, przekazanie niepotrzebnej odzieży potrzebującym, których może dotknąć kryzys finansowy, itp.
– Kontroluj napływ informacji. Zrezygnuj z ciągłego monitorowania sytuacji w mediach, do których dostęp ma dziecko. Dobrze także w tych dniach ograniczyć dziecku korzystanie z social mediów – informacje tam zawarte mogą być odbierane jako bezdyskusyjna prawda, np. „wszyscy zachorujemy”.
– Sprawdź poziom wiedzy. Zapytaj dziecko co wie na ten temat lub zachęć do zadania ci pytań. Odsianie informacji prawdziwych od nieprawdziwych obniży poziom lęku.
– Zadbajcie o relaks.

(źródło: na podstawie therapytools)


Parę informacji odnośnie radzenia sobie z lękiem u dzieci w klasach 1-3.


Rodzicu,

odpowiadaj na pytania dziecka dostosowując informację do jego wieku. Dopytaj dziecko o co mu chodzi, bo często rodzice mówią więcej niż tego oczekuje dziecko. (Możesz zapytać: „Nie wiem czy dobrze cię zrozumiałem, czy chodzi ci o to, że…). Jeśli nie znasz odpowiedzi na pytanie, możesz powiedzieć: „Nie wiem/nie jestem pewien, sprawdzę to i ci powiem”. Nie zostawiaj dziecka bez odpowiedzi, może odczuć jeszcze większy niepokój.

Można dziecku opisać koronawirusa jako stworka, który lubi podróżować po całym świecie i witać się z ludźmi wskakując na ręce. Kiedy przybywa z wizytą przynosi ze sobą gorączkę, trudności z oddychaniem i kaszel. Ale szybko wyjeżdża i prawie wszystkie osoby wracają do zdrowia. Możesz być spokojny, dorośli troszczą się o ciebie. Ty też możesz pomóc ochronić się przed nieproszonym gościem często myjąc ręce mydłem tak długo ile trwa twoja ulubiona piosenka. A w tym czasie lekarze przez cały czas pracują, aby znaleźć lek, który pozwoli się mu witać bez wywoływania choroby. (źródło: mindheart.com)

Zamiast odwracać uwagę od lęków dziecka, zaprzeczać, negować, odwracać w żart, towarzysz dziecku w tym co odczuwa, bądź blisko i rozmawiaj jeśli tego potrzebuje. Zapewnij, że to jest normalne, że się boimy i nie ma w tym nic złego. Każdy czegoś się boi. Ogranicz dostęp do tv, radia. Poruszaj w domu inne tematy, nie związane z wirusem. Dziecko obserwuje otoczenie: gromadzenie zapasów, zamknięte przedszkola/szkoły, unikanie innych ludzi, to wszystko powoduje, że dziecko odczuwa dezorientację. 
Dużo się bawcie i przytulajcie. Zabawy, w które bawiliśmy się my jako dzieci, świetnie nadają się do obniżania napięcia: „taczki”, noszenie „na barana”, chodzenie na stopach rodzica, „szyję pani na maszynie”, itp.
Dzieci różnie reagują na lęk. Może pojawić się wycofanie, rozdrażnienie, nadmierna złość, a nawet wyśmiewanie całej sytuacji. Wszystko to jest normalną reakcją na napięcie.
Przesyłamy również darmowy e-book dla dzieci, do ściągnięcia również w języku polskim – o wirusie i emocjach wokół niego, w bardzo przystępnej formie dostępny pod adresem (aby ściągnąć polską wersję, należy zjechać nieco w dół strony):
https://www.mindheart.co/descargables?fbclid=IwAR3oYUAdMf4vY2nf3D_6TcaBv9qCvw0zX3JzYOqNFdmC-Ui0IF2YEX4RfwE

Opracowała  Marta Zagórska psycholog

Bardzo polecamy Państwu stronęhttps://www.dzieckiembadz.pl/2020/03/o-wirusie-ktory-nosi-korone-opowiadanie.html?fbclid=IwAR3DA5HmkRD8LwKdL2D2ueJhsr8JtcWLmnyv1h1E-B0LCL8aBvYrc4XJWBM