Mądre książki

Drodzy czytelnicy,

oto kilka propozycji  ciekawych i mądrych książek, po które można sięgać w  każdym wieku.

Pierwsza propozycja  dla wszystkich miłośników psów. (Dzięki nim możemy wychodzić na spacer).

Na psa urok! Opowiadania o psach

Pies jaki jest, każdy widzi. Więc cóż takiego ma w sobie, że wszystkie dzieci (i prawie wszyscy dorośli) chcą go mieć? Czy to ten wiecznie rozmerdany ogon? A może szaleńcza radość, kiedy wita nas po powrocie ze szkoły? Trudno znaleźć odpowiedź na to pytanie, ale na pewno ułatwią nam to psiaki z tych opowiadań. Bo powiem wam w tajemnicy, że te psy są… magiczne. A na czym ta magia polega? Przeczytajcie i dowiedzcie się sami!

Podczas wakacji na szarym, betonowym podwórku Patryk poznaje Celestyna – bezdomnego mężczyznę, który staje się jego mentorem, od którego uczy się, jak przetrwać w nowym środowisku.

Ciepła i wzruszająca powieść o sile przyjaźni, o tym, że nie można oceniać ludzi po pozorach i nie wszystko jest takie, jak się zdaje w pierwszej chwili.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Druga książka znana jest wielu czytelnikom.  To piękna, wzruszająca opowieść o tym, że w każdym wieku można się zmienić na lepsze.

Mały Lord

Mały Lord jest powieścią dla dzieci angielskiej pisarki Frances Hodgson Burnett, znanej małym czytelnikom z takich powieści, jak Mała księżniczka i Tajemniczy ogród. Opowiada historię ubogiego amerykańskiego chłopca Cedryka, który niespodziewanie znajduje się w Anglii u nieznanego mu wcześniej bogatego dziadka, hrabiego Dorincourt. Dziadek Cedryka jest zgorzkniałym, wyniosłym arystokratą, który na dodatek ma nienawistny stosunek do chłopca, jego mamy i w ogóle Amerykanów. Mały bohater nie dostrzega tych wad, uważa swojego dziadka za wzór wszelkich cnót, postać wspaniałomyślną i przez wszystkich lubianą. Miłość Cedryka i jego ujmująca postawa przemienią starego arystokratę i nauczą go mądrości.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Kolejna propozycja została zekranizowana w styczniu 2019 roku. Ukochane opowieści milionów dzieci w Australii i na całym świecie, po raz pierwszy wydane w  Polsce. Przyjaciele, którzy wiele mogą sobie dać i wiele się mogą od siebie nauczyć.

Chłopiec z burzy i inne opowiadania

Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży ratuje życie trzem osieroconym pelikanom. Pisklęta, znalezione w gnieździe na wydmach, pod jego opieką wyrastają  na piękne, silne ptaki. Tak zaczyna się niezwykle wzruszająca, pełna humoru   i przygód opowieść o szczególnej więzi łączącej Chłopca z Burzy i Pana Parsifala – pelikana, który rezygnuje z wolności i wybiera przyjaźń z chłopcem.

Dziwne zwierzęta

Następna  książka, to nominowana w 2011 roku do prestiżowej szwedzkiej Nagrody Augusta w kategorii książki dla dzieci i młodzieży.
Dowcipna i mądra opowieść o tym, jak pięknie się różnimy, a przy tym pełna ciekawych faktów ze świata zwierząt. Do czytania samodzielnie lub całą rodziną.

Mrówkojad i orzesznica organizują konkurs na najdziwniejsze zwierzę. Zgłoszenia napływają ze wszystkich stron świata. Czy uda im się wyłonić zwycięzcę?

– Czy słoń jest dziwny, czy nie jest? Mrówkojad zastanowił się.
– Ha! – zakrzyknął po chwili. – A trąba? Sama przyznasz, że trąba jest dość dziwna. Orzesznica skrzywiła się. – Dziwna jak dziwna. Jej widok, musisz przyznać,  nie jest zaskakujący. Wszyscy przecież wiedzą, że słonie mają trąb. W szczególności trąby. Dziwny to dopiero byłby słoń bez trąby.

Ostatnia propozycja to książka autorstwa znanego podróżnika Marka Kamińskiego. Ta pięknie zilustrowana książka zawiera autentyczne zdjęcia z dzieciństwa autora. Z pewnością zachwyci dzieci i zachęci je do rozmyślań, co w ich życiu jest ważne i jakimi ludźmi chciałyby zostać w przyszłości.

Marek – chłopiec, który miał marzenia

Jakim dzieckiem był Marek Kamiński? Czy różnił się od rówieśników? Co popchnęło go ku kolejnym wyprawom i spowodowało, że wciąż sprawdza granice ludzkiej wytrzymałości?
Wielki Podróżnik z werwą i humorem opowiada o swoim codziennym życiu w domu i szkole oraz o przygodach, które ukształtowały jego ciekawość świata.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy

Tych kilka propozycji może się przydać podczas zbliżającej się przerwy w nauce, a  poniższe słowa niech będą życzeniem dla wszystkich  na ten czas zadumy i refleksji.

PSALM 34(33)*

Skosztujcie i zobaczcie, jak dobry jest Pan, szczęśliwy człowiek, który się do Niego ucieka.