PROJEKT: GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie, który skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych województwa śląskiego. Jego głównym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie pamiec81.pl. Zachęcamy również do polubienia profilu Pamieć81 na FB i być na bieżąco.

6 października 2021 r. odbył się pierwszy wykład w ramach projektu pt.: Zdarzenia, które obudziły „ducha wolności”. Wykład poprowadził dr Dariusz Węgrzyn z Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Katowicach. Organizatorem spotkania był Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.

11 października 2021 r. odbył się drugi wykład w ramach projektu pt.: Znane i nieznane – o „Solidarności” lat osiemdziesiątych na Podbeskidziu. Wykład poprowadził pan  Artur Kasprzykowski, pracownik Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach. Organizatorem spotkania był Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku – Białej.

19 października 2021 r. odbył się trzeci wykład w ramach projektu pt.: Pamięć o tych, którzy współtworzyli „Solidarność” na Podbeskidziu. Gośćmi spotkania byli :

 –  Władysława Bobowska – nauczycielka, żona działacza opozycji i więźnia politycznego śp. Antoniego Bobowskiego;

– Wiesław Pyzio – pracownik Andrychowskiej Fabryki Maszyn, w latach 80-tych dwukrotnie skazany za działalność opozycyjną;

– Andrzej Sikora – w latach 1982-89 członek Biskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym w Bielsku-Białej;

– Mirosław Styczeń – w latach 1980-81 rzecznik prasowy podbeskidzkiej „Solidarności”, 13 XII 1981 r. internowany;

– Jarosław Szarek – po 13 XII 1981 r. uczestnik opozycji antykomunistycznej w Czechowicach-Dziedzicach i Krakowie.

Organizatorem spotkania był Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku – Białej W wykładach w formie zdalnej wzięła udział pani Ewa Cieślar oraz pani Beata Zbrzeźniak.

Szkolny kącik patriotyczno-historyczny 40 lat po stanie wojennym

W ramach projektu  „Pamięć 81” na I piętrze  w naszej szkole obejrzeć można mini wystawę  o stanie wojennym. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego wydarzenia.

W dniach 15 października oraz 15 – 18 listopada 2021 roku  uczniowie kolejno VII oraz VIII klas w ramach realizacji projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 –  Pamiętamy!” obejrzeli film dokumentalny pt. „Nie zabierajcie mamy”, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.)

Na przełomie października i listopada w klasach 6-8 odbyły się lekcje poświęcone stanowi wojennemu wprowadzonemu 13 grudnia 1981 r.

Uczniowie pracując z różnymi materiałami i źródłami historycznymi zapoznali się z okolicznościami wprowadzenia stanu wojennego, jego przebiegiem, w tym tragicznymi wydarzeniami na kopalni „Wujek”.

WYSTAWA „STAN WOJENNY 1981-1983″ – PAMIĘĆ 81 W dniach 15-18 listopada na lekcjach historii uczniowie mogli zapoznać się z wirtualną wystawą przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej . Będzie ją również można obejrzeć w naszej szkole  w dniu 3 lutego 2022 r.